GOLDEN VISA NEDİR?

İspanya Golden Visa; sahibine İspanya’da oturma ve çalışma izni veren geniş kapsamlı izindir.

Temel şart, ilgili başvuru sahibinin İspanya’da yatırım yapmasıdır, en yaygın yatırım şekli minimum 500 bin € değerinde gayrimenkul satın alınmasıdır.

Gayrimenkul satın almayı planlıyorsanız, “İspanya’da Mülk Alırken Bilmem Gereken Hukuki Konular” konusunda bizlere danışarak bu yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Gayrimenkul yatırımlarında, herhangi bir gayrimenkul modeli yeterlilik kazanacaktır (konut, ticari, boş arazi, park yerleri vb.). Aynı zamanda bu yatırım, birbirinden farklı küçük yatırımlardan da oluşabilir ve bir kez toplam yatırım 500 bin euro’a ulaşınca, Golden Visa gereklilikleri nitelik kazanır.

İspanya Golden Visa Ayrıcalığı

Golden Visa, diğer İspanyol ikamet izinlerinden bir çok açıdan farklıdır;

  • Golden Visa’yı yenilemek için, İspanya’da belirli bir minimum süre bulunmanızı gerektirmez.
  • Golden Visa İspanya, daha kolay ve daha hızlı bir başvuru prosedürüne sahiptir. Gerekli minimum düzeydeki yatırım gerçekleşmiş ve başvuru sahibinin bir sabıka kaydı yoksa, başvurunun uygun bir şekilde hazırlanması ve sunulması koşulu ile pratikte vize her zaman verilir.
  • Golden Visa’ya çalışma izni de dahildir, sahibine otomatik olarak İspanya’da çalışma hakkı ve yanında ikamet hakkı verir.
  • Golden Visa, yatırımcının aile yakınlarını da getirmesine olanak sağlar.